Ali – Kutu Kutu İçinde pdf indir

Ali – Kutu Kutu İçinde pdf indir

Ali, Tophane’nin arka sokaklarındaki izbelerde yaşayan bir gençtir. Cahil, korkak, ikiyüzlüdür. Ama her insan gibi, Ali’nin kişiliği de olumlu ile olumsuzun bir bileşimidir. Ali bu yapısıyla, bir bakkal, bir öğrenci, bir memur ya da bir yazar, bir mirasyedi, bir tüccar, bir bakan olamaz mıydı?

Hançerlioğlu, yapıtında bize işte bu Ali’leri anlatıyor.

 

Kutu Kutu İçinde

Doğan iki sevgi arasında bocalamaktadır. İlk sevgilisi İnci, Doğan’a mütevazi ama sevgi dolu, huzurlu bir hayat vaat etmektedir. Patronunun, ulaşılmaz gibi görünen çekici kızı Tülin ise, parlak bir gelecek ve renkli bir dünya… İnci ile evde buluşan Doğan, ona Tülin’i sevdiğini söylemek konusunda tereddüt etmekte, İnci’nin koşulsuz sevgisi onu bu sonu belirsiz adımı atmaktan alıkoymaktadır…

Özet

Ali, bir bakkaldır. Dârendelidir. Evinin altındaki bakkalını işletir, tefecilik yapar; paragözün biridir. Kendisiyle zorla evlendirilen karısı, Bakkal Ali’den nefret eder, Ahmet adındaki eski sevgilisiyle onu sürekli aldatır. Bakkal Ali bir gün, bakkalında, hırsızlığa gelen Tavuk Ali’yi yakalar, karakola götürür.

İlk iki Ali’nin yolu böyle kesişir. Bu bölümde üçüncü ve dördüncü Ali’yle de irtibat kurulur: Karakolda görevli polislerden biri işine geç kalır. Çünkü gelirken, göğüs anjini tutan bir adama, bir öğrenciyle birlikte yardım etmiştir.

 

Ali öğrencidir. Aşıktır. Sevgilisine yazdığı, daha doğrusu yazmaya çalıştığı bir mektupla çıkar karşımıza. Bu satırlarıyla Ali’lerin arasına da katılmış olur. Hani kalbi sıkışan adama yardım eden öğrenci vardı ya… Bu Ali, işte o öğrenciden başkası değildir.

 

Ali emeklidir. Kalp rahatsızlığı vardır. Tahmin ettiniz mi? Evet, Öğrenci Ali’nin yardım ettiği Ali’mizdir bu. Emekli olunca geçim sıkıntısı biraz daha artmış, Bakkal Ali’ye borçlanmıştır. Okuyup yazmaya da ilgisi vardır Emekli Ali’nin. Yerini başka bir Ali’ye bırakırken, yatağına uzanmış Yıldız Yemek Yasaktır adlı bir öyküyü okumaya başlamıştır.

 

Ali sanatçıdır, bir yazardır. Fakat aydın olmak gibi bir derdi yoktur, konformisttir. Zaman zaman öyküler yazar. Uzunca bir aradan sonra Yıldız Yemek Yasaktır adlı bir öyküsüyle okurların karşısına çıkacaktır. Bu sırada, kendisine aşk mektupları gönderen hayranlarından birinin babasının bakan olduğunu da öğrenir. Acaba kimdir o bakan?

 

Ali, bir mirasyedidir. Mutsuzdur. Sevgisini hiçbir zaman kazanamadığı ölümcül hasta bir karısı vardır. Hayatı sıkıcı bir rutine dönüşmüştür. Bir gün yemekten önce göz attığı bir gazetede bir cinayet haberi okur: “Dârendeli Ali adında bir adam, karısıyla yakaladığı Ahmet adında bir adamı yedi yerinden bıçaklayarak öldürmüştür.” Okurun iyi tanıdığı Dârendeli Ali, Mirasyedi Ali için sıradan bir katildir. (Bu bölümde Mirasyedi Ali, diğer Ali’lerden biriyle karşılaşıyor. O Ali’nin kim olduğundan emin olamadım.)

 

Ali, ülkenin sayılı işadamlarından Ali Tamtürk’tür. Her saat meşguldür, tek amacı servetine servet eklemektir. Küçük dağları ben yarattım havasındadır, fakat şirret karısı karşısında küçülmekten kaçınmaz.

 

Ali bir bakandır, Sosyal Saadet Bakanıdır. Belki birçoklarının hayalindeki mevkie gelmiştir ama yakından bakıldığında içler acısı bir hâli vardır. Ailesinde değer görmez, karısının duyulmasından korktuğu ihanetine ses çıkaramaz, oğlunun okumaya yüzü yoktur, kızı biz okurların da bildiği yolsuz bir yazar bozuntusuna aşıktır, baldızının ruh sağlığı bozuktur…

Ali – Kutu Kutu İçinde pdf indir

Ali – Kutu Kutu İçinde pdf indir (yandex) indir