Bağdatlı Bir Yahudi Ailesinin Hikayesi PDF İndir

tarafından
56
Bağdatlı Bir Yahudi Ailesinin Hikayesi PDF İndir

Bağdatlı Bir Yahudi Ailesinin Hikayesi PDF İndir kitabı 2008 yılında basılmıştır.Kitap toplam olarak 320 sayfadan oluşmaktadır.Kitabın yazarı ise Okşan Aytolu´dur.

Bağdatlı Bir Yahudi Ailesinin Hikayesi ÖZET

PDF İndir, 2006 yılının soğuk ilkbaharında Londra’ daki evimde oturuyor ve Bağdat’ın bende bıraktığı imgeleri toparlamaya çalışıyorum. İnsanların yüzlerini ve seslerini hafızamda beliren geleneksel ev yapılarını ve tuğlalardan yansıyan o sarı gün ışığını ve lokantalarında yediğim nefis kebapları.

Düzenli olarak tekrarladığım bu bellek alıştırmaları, televizyondan bir nakarat gibi yayılan kötü haberlerin bir panzehiri sanki.Şimdiye kadar alınan haberler insanı hissizleştirecek kadar tekdüze; işte yine bir bombalama ve ölen bir sürü masum insan: Yolun hemen kenarlarında kalan otomobiller ve o otomobillerin içindekileri köşeye taşımaya çalışan üstleri kan olan adamlar.

Öfkeli kalabalıklar dazlak kafalı Amerikan askerlerini protesto ediyor, çadorları içindeki kadınlar ölen kocaları ve oğulları için ağıt yakıyor. Kanun ve huzurun kalmadığı bu şehirden, bu şiddet ve kargaşa ortamından çok uzakta olduğum için bir ferahlama duygusu sarıyor içimi.

Bundan iki yıl önce ben de Bağdat’taydım ve benzer sahnelere bizzat şahit olmuştum, ne var ki ben rehberimle bir otomobilde güven içindeydim ve olan biteni karartılmış araba camının BAGDATLI BİR YAHUDİ AİLESİNİN HİKAYESİ arkasından seyrediyordum.

Mount Lebanon otelini bombalanarak yıkılması üzerine polis kordonunu aşarak yerel basının acısını paylaşmak ve özellikle neden bu otelin hedef alındığına dair öne sürülen varsayımları dinlemek maksadıyla bir grup Batılı gazeteciyle beraberdim.

Bir gazeteci, otelin birçok Batılıya ev sahipliği yapması nedeniyle bombalanmış olabileceğini söyledi.. Başka bir gazeteci de, otelde çok sayıda Amerikalı Yahudi vardı, dedi. Hayır, dedi bir üçüncüsü; ona göre bomba yüklü aracın hedefi, otelin hemen yanındaki El Cezire bürolarıydı.