Beden Asla Yalan Söylemez PDF İndir

tarafından
515
Beden Asla Yalan Söylemez PDF İndir

Beden asla yalan söylemez pdf indir kitabını pdf formatında indirmek ve okumak için hemen alttaki indirme butonuna tıklayınız.

Yirmi yıldan uzun bir süre önce, Fark Etmeyeceksin’ de (Du sollst nicht merken) tıpkı kız kardeşi Vanessa gibi, çocukken ve görünüşe göre ergenliğe kadar iki üvey erkek kardeşinin cinsel istismarına uğrayan Virginia Woolf’un hayatım ele almıştım. Louise deSalvo’nun (1990) sağladığı bilgiye göre, yirmi dört ciltlik günlüğünde Woolf, sürekli olarak onlardan hiçbir destek göremeyeceğini bildiği için anne babasına güvenip de açmaya cesaret edemediği o korkunç döneme geri döner.

Hayatı boyunca tekrarlayan bir depresyondan muzdariptir ve ancak yine de romanları üstünde çalışma gücünü bulur, acısını böyle ifade etmeyi ve sonunda çocukluk ve ergenlik travmalarından kurtulmayı umar. Ancak 1941 yılında depresyonu galip gelir ve Virginia Woolf kendini boğar. Fark Etmeyeceksin’ de (Du sollst nicht merken) onun kaderini yazarken yıllar sonra öğrendiğim çok önemli bir bilgiye sahip değildim.

Louise DeSalvo’ya göre, Woolf, Freud’un yapıtlarım okuduktan sonra, anılarını bir anı defterine kaydetmiş olsa ve kız kardeşinin de üvey erkek kardeşlerinin cinsel istismarına uğradığını bilse de, kendi anılarının gerçekliğinden şüphe etmeye başlamış. DeSalvo, o noktadan sonra Woolf’un Freud’un kuramlarını takip ettiğini, insan davranışını çocukluk tecrübelerinin mantıklı sonuçları olarak görmeyi bıraktığını, onun yerine güdülerin, hayallerin ve hüsnükuruntuların bir sonucu olarak gördüğünü düşünür.

Freud’un yazdıkları Woolf’un kafasını tamamıyla karıştırmıştı: Bir yandan, Woolf tam olarak ne olduğunu biliyordu; öte yandan, neredeyse bütün cinsel istismar kurbanları gibi aslında durumun hiç de sandığı gibi olmayabileceğini umuyordu. Sonunda memnuniyetle Freud’un kuramlarını kabul etti ve anılarını bu inkarın uğruna feda etti.

Anne babasını daha da fazla idealize etmeye ve bütün ailesini pembe gözlüklerin arkasından bakarak anlatmaya başladı, bu daha önce hiç yapmadığı bir şeydi. Freud’un haklı olduğunu kabul ettikten sonra, kendisinden emin olmayacak hale geldi, kafası karıştı ve sonunda deli olduğuna inandı.