Ben Hep Senin Yanındaydım PDF İndir

tarafından
190
Ben Hep Senin Yanındaydım  PDF İndir

Ben Hep Senin Yanındayım

‘’Ben Hep Senin Yanındayım’’ boyalı basından ve sanatçı kimliğinden tanıdığımız Nejat İşler ’in ikinci kitabı olan ‘’Ben hep senin yanındayım’’ çeşitli öykülerden oluşan bir öykü kitabı.  Öykülerin tamamı son derece ilgi çekici öyle ki hayatın gerçekleri ile özdeşleşen ve hayatın içinden hikâyeler.  Farklı kişilikleri inceleyen,  insanları çocukluğuna götüren sıra dışı aşk hikâyelerinin anlatıldığı eser de yazarın aynı zamanda kendi geçmişiyle de düzleşmiş bir tarzı var.

Kitabın Konusu

Öyküler de daha çok erkekleri eleştiren,  farklı karakterdeki kişilerin anlatıldığı ilginç bir kitap.  Kitap insanların çocukluk döneminde yaşadıkları,  çocukluk aşklarına da gönderme yapan öykülerden oluşmaktadır.  İki arkadaşın aynı kadına âşık olmasını ve ikisinin de bu kadından vazgeçemeyip aralarında anlaşma yapmasını anlatırken,  bir yanıyla da davranışlarını sorgulayan bir yanı var.  İki arkadaş Lilith adında bir kadına âşık olur. Lilith her ikisinin de sevgilisidir.  Ancak Lilith’e âşık olan yalnızca iki erkek olarak değil yüzlerce erkeğin karakterini anlatan ve bu karakterleri iki erkekte toplayan bir benzetme, ironik bir yaklaşımla anlatılmış.  Kitabın tamamında da genellikle erkek, egemen toplumda ki erkeklerin davranışları, karakterleri, kadına bakışını sorgulayan bir dille anlatılmış.

Duygusallık ve Gizli Hesaplaşma

Öykülerin tamamında ortak bir özellik göze çarpmaktadır.  Bir yanıyla insanı duygulandıran,  yalnızlaştıran biraz da arsızlaştıran bir yanı var kitabın.  Kendisini tanıma,  bir aldatmacanın arkasına sığınma ve onu haklı çıkarma da var.  Yaşamı ile ilgili çelişkileri,  kandırmacaları,  tanrıya yaklaşma sonra tekrar uzaklaşma,  yaşamsal çelişkileri öykülere yansıtma biçimi çok başarılı.  Bir yazar olmamasına rağmen okuyucuyu kitaba bağlayan,  kitabı okutturan ve sürükleyen bir yanı var.  Kitapta bir diğer dikkat çeken hikâyelerden biri ise erkekleri tarif etme biçimi.  Genellikle erkekleri zavallı olarak ve aciz olarak tarif etmiş.  Bir yanıyla Nejat İşler ‘in biyografisi olarak düşünülebilir. İnsanların toplumla yabancılaşmasını,  erkek egemen toplumda var olan erkek yapısının dışında durup onlara dışarıdan bakması ilginç bir deneyim sunmuştur.  Her bir hikâyede ki farklı kurgular,  kitabı sonuna kadar okuyucuya bağlamayı sağlıyor.

PDF KİTAP İNDİR