Düşünmenin Tam Zamanı PDF İndir

tarafından
89
Düşünmenin Tam Zamanı PDF İndir

Düşünmenin Tam Zamanı PDF İndir kitabı 2013 yılında basılmıştır.Kitap toplam olarak 390 sayfadan oluşmaktadır.Kitabın yazarı ise Michael J. Gelb´dir.

Düşünmenin Tam Zamanı Kitap

pek kısaydı.Bir cuma gecesi, ailemin bağlı olduğu küçük sinagogdaki toplantı sırasında cemaat, yahudiliğin en kutsal duası olan Shmayı okumak için ayağa kalktı.Oldukça rahatsız edici bir biçimde, Bay Shaffer´in koluyla göz hizasındaydım; yüzümün bir kaç santim ötesinde, toplama kampından kalma, etine kazınmış numaralar durmaktaydı.Titreyerek başımı kaldırdım ve yüzüne baktım.Gözleri, şefkatli bir ışık saçıyor gibiydi.Cehennemden kurtulmuş ve cenneti cisimleştirmişti.

Savaş sonrasının, özellikle de Yahudi kökenli birçok çocuğu gibi, Soykırım hiç aklımdan çıkmadı.Böylesi bir canavarlık nasıl gerçek olabilirdi?Tekrar etmesi önlenebilecek miydi? Soykırım´´ın gölgesinde yaşam nasıl anlamlı olabilirdi ?

İki yıl sonra, Victor Frankl´ın İnsanın Anlam Arayışı´nı okudum.Avusturalyalı bir psikiyatrist olan Frankl, toplama kampına kapatılmış ve orada, diğerleriyle birlikte, tahmin bile edilemecek kadar alçaltıcı koşullar altında yaşamıştı.

Frankl, neredeyse mucizevi bir yöntem ile aklına, onun özgürlüğünü elinden alanların, nasıl olur da içsel özgürlüğüne dokunmadıkları aklına geldi.Böylece, kişinin yaşamını o içsel özgürlük etrafında örgütlemesine dayanan, logoterapi adında bir psikoterapi sistemi yarattı.

Frankl´ıun çalışması, bana umut ve ilham verdi.Akıl ve ruhun dinamiğini kavrama yolcuğuna böyle çıktım. Yüksel okula girdiğimde, Vietnam Savaşı´na karşı protestolar zirveye ulaşmış ve ırk ayrımcılığı sorunları patlamıştı.Polisin, isyan benzeri bir olayı bastırmak için geldiğini ve okul koridorlarına sinen gözyaşartıcı gaz kokusunu hatırlıyorum.Dünya, iki zıt kampa bölünmüş gibiydi.

Liberali ve muhafazakarıyla, her iki taraftaki insanlar da nadiren düşünmekteydi.Olaylara otomatik ve duygusal tepkiler gösteriyorlar, daha sonra ise konumlarını savunmak için akıllarını kullanıyorlardı.Birçok dünya sorununun çözümünün, insan beyninin nasıl çalıştığını ve yaşamımız boyunca karşımıza çıkan sorunlara nasıl çözüm bulduğumuza alakalıdır.

YANDEXTIKLA İNDİR
GOOGLE DRİVETIKLA İNDİR