E Kitap Nedir?

tarafından
52
E Kitap Nedir?

E Kitap okumak insanların dış dünyadan uzaklaşmasına imkan veren yegane etkinlik olarak görülmektedir. Kişinin kitap içerisindeki karakterlerle kendini özdeşleştirmesi ya da anlatılan çağa ait özellikleri zihninde canlandırabilmesi kendi sorunlarından kopmasına olanak vermektedir. Bunun yanında insanların ihtiyaç duyduğu duyguları kitap okuyarak yaşaması da mümkündür. Kişiler aşk romanı okuyarak birine körkütük aşık olduklarında nasıl bir ruh haline bürünebileceklerini hissedebilir ya da bir savaş sırasındaki adrenalinin zihinlerini ve vücutlarını nasıl etki altına alacağını görebilmektedir. Ayrıca kitap okuyarak geçmiş hakkında detaylı bilgilere ulaşılabilmekte ve gelecek hakkında öngörüye sahip olunabilmektedir. Bu yüzden kitaplar geçmişten günümüze ve günümüzden geleceğe bilgi aktarımı için en önemli araçlar olarak görülmektedir.

Yazının kağıtlardan teknolojik ortama aktarılmasıyla birlikte basılı kitap okuma oranı düşmeye başlamıştır. Bu oranın düşmesi kötü bir durum olarak algılansa da teknolojik ortamdaki yazılı kaynaklara insanların anlık olarak, istediği noktadan ulaşabilmesi durumun olumlu yönde geliştiğinin bir kanıtıdır. Yazarlar tarafından kaleme alınan eserlerin teknolojik ortama değiştirilmeden aktarılması ve orijinal eserin birebir kopyasının oluşturulmasıyla e kitap ortaya çıkmıştır. E kitap, elektronik kitap olarak da adlandırılabilmektedir. E kitaplara internet üzerinden ulaşmak mümkündür. Bu sebeple insanların kütüphaneye ya da kitapçılara gitmesine gerek kalmamaktadır. Bu zaman açısından okurlara büyük avantaj sağlamaktadır. Zaman avantajının yanında e kitapların normal kitaplarla karşılaştırıldığında pek çok avantajı bulunmaktadır.

E kitaplara halen daha belirli bir okuyucu kitlesi tarafından önyargıyla yaklaşılsa da kullanımı günden güne artmaktadır. Kullanımın artmasında sağladığı yararların ve avantajların büyük rolü bulunmaktadır. E kitapların sağladığı avantajlar arasında en çok dikkat çekeni taşıma kolaylığıdır. Yüzlerce sayfalık kitaplar bile e kitap formuna dönüştürülerek ince bir telefonun ya da tabletin içine sığdırılabilmektedir. Bu özellik taşımayı kolaylaştırmakla birlikte okuma alanlarının da artmasına sebep olmaktadır. Metroda ya da uçakta kalın kitapları okumanın konfor açısından çıkaracağı zorluklar göz önünde bulundurulduğunda e kitapların değeri anlaşılmaktadır. Kitapların her alanda okunabilmesine imkan sağlamasıyla birlikte e kitaplar sayesinde günlük okuma süreleri de artmaktadır.

E kitaplar maddi açıdan kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Kitapçıdan satın almak yerine PDF dosyası olarak indirildiğinde oldukça makul ücretler karşılığında orijinal eserlere ulaşmak mümkün olabilmektedir. Özellikle bazı internet platformlarında ücretsiz olarak okuyuculara sunulan e kitaplar, insanların okumanın önündeki maddi engelleri ortadan kaldırmasına imkan vermektedir. Kitapçılarda ya da kütüphanelerde bulunamayan eserlerin de kopyalarının e kitap olarak internet üzerinden elde edilebilmesi okuyucuların istedikleri eserlere ulaşabilmelerini sağlamaktadır.

Kitapların kağıt kullanımını arttırması ve geri dönüştürülmemesi doğanın daha hızlı bir şekilde yok olmasına sebebiyet vermektedir. Her ne kadar kullanılmayan kitaplar bazı insanlar tarafından geri dönüştürülse de halen daha bu işlemlerin yaygınlaşmaması ağaç popülasyonuna büyük darbe vurmaktadır. E kitaplar sayesinde herhangi bir ağacın kesilmesine sebebiyet vermeden sınırsız sayıda kitap okunabilmektedir. Bunun yanında mürekkep yapımında kullanılan toksik maddeler ve makinalar yüzünden doğanın olumsuz yönde etkilenmesinin önüne geçilmektedir. Bu da çevreye zarar vermeden kişilerin kendilerini geliştirmelerine olanak vermektedir.

Kitapların yazı stillerini ve boyutlarını değiştirmek mümkün değildir. Bu durum görme konusunda problemleri olan insanların kitap okumalarına engel olmaktadır. Ancak e kitaplardaki yazıların boyutlarının büyütülebilmesi, yazı stillerinin daha anlaşılır ve net hale getirilmesi mümkündür. Bu özellik ileri derecede görme kaybında sahip olan insanların dahi rahat bir şekilde kitap okumalarını sağlayarak toplumun her kesiminin dilediği kitaplara ulaşabilmelerine vesile olmaktadır. Görme konusunda e kitapların sahip olduğu bir diğer avantaj ise karanlıkta okunabilmeleridir. Bu sayede hiçbir ışık kaynağına gerek kalmadan istenilen ortamda kitap okunabilmektedir.