Flaubertin Papağanı PDF İndir

tarafından
96
Flaubertin Papağanı PDF İndir

Flaubertin Papağanı PDF İndir kitabı 2017 yılında basılmıştır.Kitap toplam olarak 224 sayfadan oluşmaktadır.Kitabın yazarı ise Julian Barnes´dir.

Flaubertin Papağanı ÖZET

Flaubertin Papağanı PDF indir, Altı Kuzey Afrikalı, Flaubert’in heykelinin dibinde boule’ oyn,Uyordu. Tıkanmış trafiğin uğultusunun arasından topların şakırtılı sesleri geliyordu. Esmer bir el, parmak uçlarının son bir alaycı okşayışla gümüşi bir topu ileriye doğru fırlattı. Top yere kondu, ağır ağır zıpladı ve küçük bir toz bulutu kaldırarak bir kavis çizdi.

Topu ileri doğru atan, bir durup heykel gibi kalakaldı ve dizleri kırılmış ve sağ el, kendinden geçmişçesine ileriye uzatılmış. Kabarık bir beyaz gömlek, çıplak kolun ön kısmı ve bileğin üstündeki bir leke dikkatimi çekti. İlkin düşündüğüm gibi, bir saat ya da dövme değildi bu, renkli bir çıkartmaydı: Çölde çok hayranlık duyulan bir siyaset bilgesinin yüzü.

Heykelden başlayayım: Yukarıdakinden, kalıcı olandan, zarafetten yoksun olandan, bakır gözyaşları döken, gevşek kravatlı, kaı-e yelekli, bol pantolonlu, diken bıyıklı, tetikte duran, mesafeli görüntüsünden adamın. Flaubert bakışımıza karşılık vermiyor. Gözlerini güneye, Carmes Meydanı’ndan Katedral’e dikmiş; küçük gördüğü, ama o da kendisini büyük ölçüde görmezden gelmiş olan kentin üzerine doğru bakıyor.

Başı, kendini savunurcasına yukarıda: Yazarın kelliğinin gerçek derecesini yalnızca güvercinler görebiliyorlar. Bu heykel özgün olanı değil. Almanlar ilk Flaubert’i 1941’de, demir parmaklıklar ve kapı tokmaklarıyla birlikte alıp götürmüşler. Belki de ondan kasket kokartları yaptılar. Kaide on yıl kadar boş kalmış. Derken, heykellere meraklı bir Rouen belediye başkanı, özgün alçı kalıbı yeniden bulmuş.

Bu kalıp Leopold Bernstamm adlı bir Rus tarafından yapılmış- ve kentin belediye meclisi yeni birheyket dikilmesini onaylamış. Rouen kendine yüzde 93 bakır ve yüzde 7 kalay alaşımından gerçek bir metal heyket satın almış: Dökümcüler, Chatillonsous-Bagneux’den Rudier kuruluşu, böyle bir
alaşımın aşınınaya ‘tcarşı güvenli olduğunu ileri sürüyor.

İki kent daha, Trouville ve Bntin, projeye katkıda bulunmuşlar ve karşılığında taştan heykell\r almışlar. Bunlar o kadar iyi dayanmamış­. Trouville’de Flaube n uyluğunun üst kısmını yamamak zorunda kalmışlar ve bıyıkların n kimi parçalar da yere düşmüş: Karkas telleri, üst dudağının ü rindeki beton kısımdan küçük dal uçları gibi dışarı çıkmış duruyo.