Galata Bankerleri PDF İndir

tarafından
234
Galata Bankerleri PDF İndir

Galata Bankerleri pdf indir kitabı 2005 yılında basılmıştır ve kitabın yazarı Haydar Kazgan´dır.Galata Bankerleri kitabını pdf formatında hemen indirin.

  • Adı:Galata Bankerleri
  • Yazar:Haydar Kazgan
  • Alt başlık:1. Cilt
  • Baskı tarihi:30 Nisan 2005
  • Sayfa sayısı:229

Haydar Kazgan – Galata Bankerleri

Gerçekten, mühendislik açısından İstanbul Su Şirketinin kurduğu şebeke zamanın en yeni teknolojisine uygun idi. İnşaat işlerinin “La Compagnie Generale des Aux de Paris” adındaki sadece Fransa’da değil, Avrupa’nın başlıca büyük kentlerinde su getirme ve tevzi etme şebekelerinin inşa etmiş olan şirketin bu işi üstlenmesi başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamıştı.

Şebekenin ve bağlı tesislerin inşaasında kullanılan binden fazla işçi ve diğer görevliler ve talep edilen yerli malzeme dolayısıyla gerçekten İstanbul kentinin ekonomisi canlanmıştı. Aynca bütün İstanbul halkına yani abonelerine ve çeşmelerden bedelsiz su alanlara ortalama olarak günde 60 litre su verilmesi hedef alınmıştı.

İstanbul’un nüfusu 1880’lerden sonra hissedilir derecede artmaya başladığı için şehre göçleri önleyici tedbirler alınmıştı. Buna rağmen 1900 yılına kadar geçen 20 yıl içinde 100.000 den fazla bir nüfus artışı görülmüştür. Özellikle azınlıklar çocuklannı eğitmek için İstanbul’a yerleşmek temayülü göstermişlerdi.