Gezegenler Kılavuzu PDF İndir

tarafından
231
Gezegenler Kılavuzu PDF İndir

Gezegenler Kılavuzu PDF İndir kitabı 1998 yılında basılmıştır.Kitap toplam olarak 260 sayfadan oluşmaktadır.Kitabın yazarı ise Patrick Moore´dur.

Gezegenler Kılavuzu Kitabından Kısa Özetler

Gezegenler Kılavuzu PDF İndir özet; İlginç bir zamanda yaşıyoruz. Bizim evimiz Dünya, ama bazı insanlar çoktan onun ötesine geçtiler. 1969 yılının Haziran ·ayında Neil Armstrong ve Edwin Aldrin’in Ay yüzeyine ayak basmalarıyla yeni bir çağ başladı.

Böylece iki dünya arasında gerçek ve sağlam bir köprü kurulmuş oldu. Evet orada uzun süre kalmadıkları bir gerçek, ama zaten yolculukları ön-keşif anlayışıyla düzenlenmişti, dolayısıyla süre, elde edilen sonucun önemini değiştirmiyor.

Şimdi üzerinden çok zaman geçmiş gibi geliyor; üstelik Ay’a 1972’den beri gidilmedi, ama yine de yakın bir gelecekte tam teşekküllü bir Ay Üssü kurulacağına inanmamız için bütün koşullar mevcut. Tabii ki bu yalnızca bir başlangıç.

Sadece dört yüz milyon kilometre uzakta olan Ay, uzaydaki en yakın ‘doğal’ komşumuz (her an bizi bırakıp gidebilecek ve tekrar göremeyeceğimiz birkaç küçük asteroiti yani küçük gezegeni saymıyorum) ve biz Güneş’in etrafında dönerken yanımızdan hiç ayrılmıyor.

Gökyüzünde parlayan Ay’a bakarken, çoğu zaman onun Güneş ailesinin veya Güneş sisteminin küçük bir üyesi olduğunu aklımıza bile getirmiyoruz. Kendi ışığı yok, parlıyor, çünkü Güneş’ten gelen ışınları yansıtıyor, üstelik çok da küçük.

Örneğin Dünya’nm bir tenis topu kadar olduğunu kabul edersek, Ay pinpon topundan daha büyük değil. Aslında Dünya kendi başına bir önem taşımıyor, ona bu önemi atfeden bizleriz.

Dünya normal boyutta bir gezegen, onu farklı kılan tek şey, atmosferindeki oksijen oranının yüksekliği ve yüzeyinin büyük bir kısmının sularla kaplı olması. Burada yaşıyoruz, çünkü koşullar bize uygun; ve bugün artık emin olduğumuz bir şey var ki, Güneş sisteminde, açık havada yaşayabileceğimiz başka bir diğer gezegen yok.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde gezegenler hakkında birçok kitap yazıldı. çeşitli uzay araçları tarafından gönderilen etkileyici ve çoğu kez şaşırtıcı bilgiler düşünülecek olursa, daha söylenecek çok şey var.

Ama benim burada ki amacını biraz daha farklı, çünkü ben gezegenleri, küçük veya orta boy bir teleskop sahibi gözlemcinin ağzından anlatmak istiyorum. Bu durumda önce Güneş sisteminde bir ‘yoklama’ yapmam yerinde olur.

Dokuz gezegen, onların Ay’ları veya uyduları, ‘kirli kar topları’ diyebileceğimiz kuyruklu yıldızlar, asteroitler yani küçük gezegenler; çok miktarda enkaz ve tabii ki tek yıldızımız olan Güneş.