Göbekli Tepe PDF İndir

tarafından
203
Göbekli Tepe PDF İndir

Göbekli Tepe PDF İndir kitabı 2016 yılında basılmıştır.Kitap toplam olarak 420 sayfadan oluşmaktadır. Tarih kategorilerine girmektedir.Kitabın yazarı Karl W. Luckert´dır. Göbekli Tepe kitabını satın almak isteyenler için fiyatı 17,85 TL´dir.

Göbekli Tepe konusu ve kısa bir özet

#göbeklitepeokuyoruz dedik ve KARL W. LUCKERT kaleminden çıkan bu kitabı güzel bir grupla okuduk. Ancak maalesef kitapta aradığımızı pek bulamadık ya da konuya giriş için değil de daha önce Göbekli Tepe ile ilgili kaynakları okumuş olanlara hitap edebileceğine karar verdik.


Yazarın farklı bir anlatım tarzı var ve bu da okuyucuyu kitaptan yer yer koparabiliyor, dolayısıyla okumayı uzatıyor. Ayrıca kitabın önsözünü yazan ve Göbekli Tepe’deki arkeolojik kazıları başlatan kazı başkanı Klaus Schmidt ile daha önsözde başlayan fikir ayrılığı da şaşırtıcıydı. İlk insanların avcılık ve toplayıcılıktan yerleşik hayata ve evcilleştirmeye geçiş süreci konusundaki görüşler ikisi arasındaki çelişkiyi başlatıyor ve kitap boyunca ikilemler yer yer devam ediyor.

Ayrıca anlatıma Göbekli Tepe’den altı milyon yıl öncesinden başlamış ve daha çok dinler tarihinden bahsetmiş. Yazara göre neredeyse her şeyin bir dini var ve tüm bu dinlerin korku kaynaklı olduğunu iddia etmiş. Öyle ki Göbekli Tepe’nin oluşturulmasını da bu korkuya ve bağışlanma isteğine bağlamış. Tüm bunların yanında dinler konusundaki görüşleri kutsal kitaplarla da çelişiyor. Luckert, Neolitik çağlarda etkili olan Şamanizm inancını da kendi bakış açısını ekleyerek detaylı bir şekilde anlatmış. Yani kitapta Göbekli Tepe’nin tarihinden ziyade dinler tarihi anlatılmış.

Son olarak insanların ya da besi hayvanlarının kurban edilmesi konusunda da semavi dinlerden ve kutsal kitaplardan referans almaktansa arkeolojik keşiflerden elde edilen kişisel yorumları(kendi yorumu dahil) sunmuş. Yukarıda da belirttiğim gibi bana göre konuya giriş kitabı olmadığını düşündüğümden öncesinde başka araştırmaları okuyup mukayese yapabilecek olanların okuması daha doğru olabilir.

Adı : Göbekli Tepe
Yazar : Karl W. Luckert
Baskı Tarihi : 2016
Sayfa Sayısı : 420
Kitabın Türü : Tarih
Orijinal Adı :  
Dil: Türkçe
Yayınevi: Alfa Yayınları

Göbekli Tepe PDF ve EPUB İndir kitabını internet üzerinden pdf formatında veya epub yada e kitap olarak indirmek oldukça basit.Hemen aşağıda ki indirme linklerinden herhangi bir tanesine tıklayarak reklamsız ve hızlı bir şekilde kitabı indirip okumaya başlayabilirsiniz.Okuduğunuz kitabı arkadaşlarınız ile paylaşabilir ve sitemizi de sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Göbekli Tepe PDF ve EPUB İndirme Linkleri

PDF KİTAP İNDİR
YEDEK LİNK