Hasan Sabbah ve Alamut PDF ve EPUB İndir

tarafından
101
Hasan Sabbah ve Alamut PDF ve EPUB İndir

Hasan Sabbah ve Alamut PDF ve EPUB İndir kitabı 2012 yılında basılmıştır.Kitap toplam olarak 344 sayfadan oluşmaktadır.Tarih kategorilerine girmektedir.Kitabın yazarı İsmail Kaygusuz´dır. Hasan Sabbah ve Alamut kitabını satın almak isteyenler için fiyatı 23,05 TL´dir.

Hasan Sabbah ve Alamut konusu ve kısa bir özet

1. Alamut Öncesi Hasan Sabbah ve Kısa Yaşam Öyküsü 

İsmaililerin  Seyyidina Hasan bin Sabbah diye çağırdıkları Hasan Sabbah (Ali oğlu Muhammed oğlu Cafer oğlu el-Huseyin oğlu Muhammed oğlu el-Sabbah, el-Himyari) Kum kentinde doğdu. Ataları kendisinden altı kuşak önce  Yemen‟den gelip Küfe yakınlarında Himyari‟de yerleşmiş. İran‟a geçerek bir süre Kum‟da kalan Sabbah ailesi, daha sonra Rey‟de yaşamaya başlamışlar. Kısacası Hasan Sabbah İran‟da doğup yetişmiş ,Yemen kökenli Küfeli bir Araptır. Hasan Sabbah 17 yaşına kadar Oniki İmamcı Şii eğitimi almış. Ancak on yedisinde dai Amir Darrin‟den el alıp,  İsmaili davasına katılmıştı. İsmaili davası üzerinde, propagandistler tarafından  birçok kitaplar okutulup, eğitim derecelerinden geçirildikten sonra İmam Cafer oğlu İsmail‟in  İmamlığının ve onun ardıllarının yasallığına inandırılmış. Böylelikle Fatimi İsmaili davasınına kazanılmıştı. Mustansır üzerine „ahd (ikrar, yemin) töreninden‟ geçerek, onun zamanın İmamı olduğunu kabul edip İsmailizmi kucaklamıştı. 1072‟de İran‟da göreli Rey‟de oturan baş dai Abdul Malik el-Attaş‟ın huzuruna çıkarılmış. Davaya yeni girmiş biri olarak kendisine görev verildi. Onu Mısır‟a gönderen de baş dai el-Attaş olmuştur. Böylelikle 30 yıl önce Nasır Husrev‟in yaptığı gibi Fatimi davasının merkezi karargahını ziyaret etmiş oluyordu. 

1074-1075‟de Rey‟den Isfahan‟a gitti. Burası İran İsmaililerinin dava merkeziydi. Sonuçta  Hasan Sabbah,  1076-1077 yılında Muayyad hâlâ Kahire baş daisi iken, Isfahan‟dan Mısır‟a gitmek üzere yola çıkıyor. Abdul Malik el-Attaş‟ın  izniyle önce Azerbaycan‟a uğruyor. Oradan güneye dönerek Mayyafarikin‟e (Diyarbakır‟ın Silvan ilçesi) geliyor. Burada Sünni ulemanın otoritesini reddederek İslam dinini yorumlarken, İmamın istisnasız haklılığını ispatlayan tartışmalara girişti. Bunun üzerine Hasan kentin Sünni kadısı tarafından kovulunca, Musul‟a  indi. Sonra Suriye‟de Şam‟a doğru ilerledi. Ancak Mısır‟a giden kervan yolunu, Fatimilere karşı v açmış olan Suriye Selçuklu emiri Atsız‟ın askeri operasyonları yüzünden kapatılmış buldu. Bunun üzerine deniz kıyısına indi. Beyrut, Sidon, Tyre, Acre (Akka) ve Caesara‟ya uğrayan bir yelkenliyle  1078 Ağustos‟unda Kahire‟ye ulaştı. Orada Fatimi yüksek rütbeli görevliler tarafından karşılandı. Önce Kahire‟de, daha sonra İskenderiye‟de kaldığı üç yıl Mısır‟da Hasan‟ın eylem ve deneyimleri hakkında fazla birşey bilinmiyor. Ancak Fatımi İmamı El-Mustansir‟i göremedi. 

Adı : Hasan Sabbah ve Alamut
Yazar : Alya Öztanyel
Baskı Tarihi : 2012
Sayfa Sayısı : 344
Kitabın Türü : Tarih
Orijinal Adı :  
Dil: Türkçe
Yayınevi: Epsilon Yayınları

Hasan Sabbah ve Alamut PDF ve EPUB İndir kitabını internet üzerinden pdf formatında veya epub yada e kitap olarak indirmek oldukça basit.Hemen aşağıda ki indirme linklerinden herhangi bir tanesine tıklayarak reklamsız ve hızlı bir şekilde kitabı indirip okumaya başlayabilirsiniz.Okuduğunuz kitabı arkadaşlarınız ile paylaşabilir ve sitemizi de sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Hasan Sabbah ve Alamut PDF ve EPUB İndirme Linkleri

PDF KİTAP İNDİR
EPUB KİTAP İNDİR
YEDEK LİNK
YEDEK LİNK