Hiç Yoktan Bir Evren PDF İndir

tarafından
141
Hiç Yoktan Bir Evren PDF İndir
  • Adı: Hiç Yoktan Bir Evren
  • Yazar: Lawrence M. Krauss, Ebru Kılıç (Çevirmen)
  • Baskı tarihi: Mart 2013
  • Sayfa sayısı: 256

Kitaptan Alıntı ;

Yine de bugün evren hakkında bildiğimiz her şeye dayanarak çizdiğim gelecek tablosu en akla yatkın tablodur; mantık, akıl ve amprik verilerin yine de bir şekilde, geleceğin bilim insanlarını evrenimizin temel niteliklerini doğru olarak çıkarsamaya yöneltip yöneltmeyeceğini, yoksa bu niteliklerin ebediyen ufkun ötesinde gizli mi kalacağını düşünmek büyüleyicidir.

Kuvvetlerin ve parçacıkların temel niteliklerini araştıran parlak bir bilim insanı Şişme’nin olması gerektiğini ya da boş uzayda enerji olması gerektiğini ileri sürecek, görünebilir ufukta neden hiç galaksi olmadığını açıklayabilecek kuramsal bir tablo da geliştirebilir. Ama bu konuda çok da umutlu değilim. Nihayetinde fizik deneyler ve gözlemlerle ilerleyen ampirik bir bilimdir.

Karanlık enerjinin varlığını gözlemlerimize dayanarak çıkarsamış olmasaydık bunu ileri sürecek kadar cesur bir kuramcı korkarım bugün çıkmazdı. Büyük Patlama’nın gerçekleşmemiş olduğu durağan bir evrende tek bir galaksi tablosunda birşeylerin yanlış olabileceğine dair somut bazı işaretler (belki de elementlerin miktarlarının anormal göründüğü sonucuna varan gözlemler gibi) tahayyül etmek mümkün olsa da Occam’ın kılıcının en basit tablonun en doğrusu olduğunu, anormal gözlemlerin bazı yerel etkilerle açıklanabileceğini ileri süreceğine dair kuşkularım var.

Bob Scherrer ile benim, geleceğin bilim insanlarının yanlışlanabilir veri ve modeller kullanacağını (iyi bilimin ideali) ama bu süreçte evrenin hatalı bir tablosunu ortaya çıkaracaklarını ortaya koyduğumuzdan bu yana, birçok meslektaşımız evrenin uzak gelecekte aslında genişliyor olacağını araştırmanın çeşitli yollarını ileri sürmeye çalıştılar. Ben de olası deneyleri düşünebiliyorum. Ama bunların ardındaki itkinin yeterli olacağını göremiyorum.