İş İlişkisi Kapsamında Rekabet Yasağı Sözleşmesine Uygulanacak Hukuk Pdf indir

tarafından
13
İş İlişkisi Kapsamında Rekabet Yasağı Sözleşmesine Uygulanacak Hukuk Pdf indir

 

“İş İlişkisi Kapsamında Rekabet Yasağı Sözleşmesine Uygulanacak Hukuk” isimli kitap 222 sayfadan oluşmaktadır ; Doç.Dr. Hatice Selin Pürselim Arning tarafından kaleme alınmıştır. ON İKİ LEVHA YAYINCILIK tarafından 04.04.2022 tarihinde yayımlanmıştır.
“İş İlişkisi Kapsamında Rekabet Yasağı Sözleşmesine Uygulanacak Hukuk” kitabın özetini okuyabilir, “İş İlişkisi Kapsamında Rekabet Yasağı Sözleşmesine Uygulanacak Hukuk” kitabı pdf, epub, e-kitap olarak indirebilirsiniz. “İş İlişkisi Kapsamında Rekabet Yasağı Sözleşmesine Uygulanacak Hukuk” kitabını online görüntüleyebilirsiniz.
“İş İlişkisi Kapsamında Rekabet Yasağı Sözleşmesine Uygulanacak Hukuk” kitabını ücretsiz indirebilirsiniz

Günümüzde özellikle teknik alanlarda ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin kendileri için önemli olan formülleri ve yazılımları gizlendiği bilinmektedir. Bu ve benzeri sektörlerde çalışan belirli bilgiye sahip işçilerin edindikleri bilgileri ve müşteri portföylerini paylaşmaması sadakat yükümlülüğü kapsamında değerlendirilmektedir, ancak taraflar arasındaki iş sözleşmesi sona erince, sadakat yükümlülüğü de ortadan kalkmaktadır.
Yabancılık unsuru içeren rekabet yasağı sözleşmesine uygulanacak hukukun tespiti için öncelikle sözleşmenin vasıflandırılması gerekmektedir. Rekabet yasağı sözleşmesinin genel anlamda borçlar hukuku sözleşmesi mi yoksa tarafları işçi ve işveren olan bir iş sözleşmesi mi olduğu tartışmalıdır. Maddi hukuk alanındaki bu tartışma doktrinsel görüş farkı olarak nitelendirilebilir, ancak milletlerarası özel hukuk alanında bir sözleşmenin iş sözleşmesi mi yoksa genel anlamda borç doğuran bir sözleşme mi olduğu sözleşmeye uygulanacak hukuku etkilemektedir. Yabancılık unsuru içeren rekabet yasağı sözleşmesinin kuruluş anı da, uygulanacak hukukun tespiti açısından önem arz etmektedir.