Kanıtı Olmayan Gerçekler PDF İndir

tarafından
101
Kanıtı Olmayan Gerçekler PDF İndir

Kanıtı Olmayan Gerçekler PDF İndir kitabı 2007 yılında basılmıştır.Kitap toplam olarak 288 sayfadan oluşmaktadır.Kitabın yazarı ise John Brockman´dır.

Kanıtı Olmayan Gerçekler ÖZET

Kanıtı Olmayan Gerçekler PDF İndir özet, Akıllı Tasarım hareketi benim gözlerimi açtı. Anladım ki, evrimin, yaşayan dünyanın doğasını açıkladığına ne kadar inanırsam inanayım, bunu kanıtlayamıyorum. Ya da en azından, evrimin Görünmez Bir El tarafından yönetilmediğinin ortaya konabilmesi için, doğadaki sıradışı karmaşıklığa ve akıllı düzene dair her bir örneğin izinin, evrim ağacı üzerinde (yalnızca geriye dönük olmakla kalmayıp) en başa dek sürülmesi gerektiğine inanan AT takipçilerini tatmin edecek şekilde kanıtlayamıyorum.

Eğer bunu bilim cemiyeti yapmazsa, o zaman kaçınılmaz olarak biyoloji kitaplarının evrim bölümlerinin üstüne kocaman, kıpkırmızı bir “Teori” damgasının vurulmasını ve “yönlendirilmiş” evrim ya da yaratılışçılık gibi alternatif teorilere yepyeni bölümlerin eklenmesini kabullenmek zorundalar. Bu durumda, inandığım hemen hemen herşeyin üstüne bir kanıtlanamazlık gölgesi düşmüş oluyor.

Tabii buna demokrasi, kapitalizm ve (evrimi de içeren!) diğer pazar odaklı sistemlerin alternatiflerinden iyi oldukları inancı da dahil. Hatta sanırım artık bunlardan “demokrasi teorisi” ve “kapitalizm teorisi” şeklinde bahsetsem ve faşizm ile yaşayan Marksizmin liselerde alternatif olarak okutulmasını kabullensem iyi olacak. yaşamın evrende yaygın olduğuna ve önümüzdeki 10 yıl içinde dünya benzeri bir gezegen keşfedeceğimize ınanıyorum.

Bu konunun matematiği, çoğu kişi için tek başına yeterli bir kanıt olmalı; her biri milyarlarca yıldız barındıran milyarlarca galaksi ve o yıldızların çoğunun etrafındaki gezegenler. Bu rakamlar evrenin diğer yerlerinde yaşam olmamasının, ihtimal dışı bir senaryo olduğunu ortaya koyuyor. Ama bu fikri destekleyen tek şey yüksek olasılıklar da değil. Şimdiye dek Samanyolu galaksisindeki küçücük köşemizden, yalnızca yakındaki yıldızlara bakarak, 150’den fazla gezegen keşfettik.

Sonuçlar yalnız Samanyolu’nda bile sayısız gezegen olduğunu gösteriyor. Şimdiye kadar bulduklarımızın büyük çoğunluğu -Jüpiter ve Satürn gibi- hayat barındırma ihtimali düşük, devasa gaz kütleleri olsa da, söz konusu gezegenlerin bir kısmı dünya gibi ya da en azından dünya ölçülerinde olacaktır.