Kayıp Diyarlar PDF İndir

tarafından
59
Kayıp Diyarlar PDF İndir

Kitaptan Alıntı ;

Guetamala sınırı yakınındadır ve modern zamanlarda kurulmuş olan Villahermosa’dan kolayca ulaşılabilmektedir. M.S. yedinci yüzyılda şehir Maya genişlemesinin batı ucunu temsil etmekteydi. Varlığı Avrupalılarca 1 773’ten beri bilinmektedir; tapınaklarının ve saraylarının kalıntıları gün ışığına çıkartılmış ve kum kireç karışımı sıvayla yapılan zengin süslemeleri ve hiyeroglif yazıları 1920’lerden bu yana arkeologlarca incelenmektedir.

Gerçi ünü ve cazibesi ancak 1 949′ da, Yazıtlar Piramidi denilen basamaklı piramidinin içinde aşağılara dek uzanan gizli bir iç merdivenin (Alberto Ruiz Lhuillier tarafından) keşfedilmesiyle yayılmıştır. Birkaç yıllık kazının, iç yapıyı doldurmuş ve gözlerden gizlemiş olan toprak ve yıkıntının temizlenmesiııden sonra en heyecan verici keşif yapıldı: bir mezar odası.
Kıvrım büklüm merdivenin dibinde hala Maya savaşçılarının iskeletleri tarafından korunmakta olan boş bir duvarın ötesine geçen girişi örten üçgen taş bir blok vardı.

Bunun hemen arkasında duvarları resimlerle süslenmiş tonozlu bir odacık bulunmaktaydı. İçinde yaklaşık beş ton ağırlığında ve dört metre uzunluğunda büyük dikdörtgen bir taş kapakla örtülü taştan bir lahit vardı. Bu taş kapak kaldırıldığında ortaya, hala inciler ve yeşim taşından mücevherlerle süslü uzun boylu bir adamın iskeletinin kalıntıları çıktı. Yüzü yeşim taşından yapılma mozaik bir maske ile örtülmüştü, bir zamanlar yeşim taşından bir gerdanlık olan boncuklar arasında üstünde bir.

PDF KİTAP İNDİR (YANDEX)