Kitab-ı Duvduvani PDF İndir

tarafından
42
Kitab-ı Duvduvani PDF İndir

Sonra Suat Ferid biraz utanırmış gibi yaparak bir aile sırrını da verdi. Faik Ladin Bey Fizan’da sürgünde iken İstanbul’daki ailesinin maişetini temin derdine düştüğü için bir iki tane de Osmanlı soft-pomosu yazmak zorunda kalmıştı. Üf Teleme Peyniri ve Peynirci Perihan en çok akılda kalan ve 1930’larda sinemaya da aktanlan bu tür eserlerindendi.

Gerçi, Faik Bey önlemini almış, “Esfelüddin” takma adını kullanmıştı ama matbuat âlemindeki rakipleri, yani can sıkıntısından hepsi onun gibi edebiyatçı kesilen Fizan’daki sürgündaşiarı yememişler içmemişler, bu bilgiyi Babıâli camiasına aktarmışlardı.

Hele zavallı Faik Bey’in karısının adının da Ferihan olması işleri iyice karıştırmış, bu durum Faik Bey’in hafifliğine verilmiş, düşmanlan romanın adını bir çırpıda “Feynirci Ferihan”a çevirmişlerdi. Sürgünden dönüşünde Fizanlılan temsilen yeni küşad olunacak Meclis-i Mebusan’a girmek isteyen Faik Bey, bu yüzden lftirâk ve Tedenni kodamanlarının baskısı altında kalmış, sonunda bir gün Ahmed Hâlât Bey,

PDF KİTAP İNDİR
EPUB KİTAP İNDİR