Korsan Gemisi PDF İndir

tarafından
72
Korsan Gemisi PDF İndir

Korsan Gemisi PDF indir kitabını ücretsiz indirin.

Korsan Gemisi ÖZET

Korsan Gemisi PDF İndir özet; Berberi başkentinin güçlendirilmiş surları ufak donanmanın görüş alanına girmişti ki, aniden bir fırtına çıkmış, iki direkli yelkenli Intrepid ve ondan daha büyük bir gemi olan Siren’i tekrar Akdeniz’e açılmaya zorlamıştı.

Tek gözlü dürbününden bakmakta olan Siren’in ikinci kaptanı Teğmen Henry Lafayette şans eseri, iki Amerikan gemisinin korsanların yatağına bu denli yaklaşmayı göze alabilmesinin başlıca nedeni olan Philadelphia’nın gökyüzünü delen direklerini görmüştü.

Altı ay önce kırk dört toplu Philadelphia, bir Berberi korsan gemisini Trablusgarp’ın tehlikeleriyle nam salmış limanına kadar takip etmiş ve sığ sahilde karaya oturmuştu.

O günlerde savaş gemisinin kaptanı olan William Baimbridge, topları geminin bordasından kaldırmak da dahil olmak üzere, gemisini kurtarmak için elinden geleni yapmış, ama Philadelphia tam anlamıyla çakılıp kalmıştı; daha da kötüsü, suların yükselmesine saatler vardı.

Bir düzine düşman gemisinin tehdidi altında olan Baimbridge’in bayrağını indirmek ve devasa savaş gemisini Trablusgarp paşasına teslim etmekten başka seçeneği yoktu.

Şehirde ikamet eden Hollanda konsülü daha sonraları, Baimbridge ve üst rütbeli subaylarının iyi muamele gördüklerini, ama Philadelphia mürettebatının kaderinde, Berberi korsanların eline düşen diğerleri gibi kölelik olduğunu rapor etmişti.

Akdeniz donanmasında görev yapan Amerikalı savaş gemisi komutanları Philadelphia’nın tekrar ele geçirilmesi ve limandan çıkarılması konusunda hiçbir umudun olmadığına kanaat getirmiş ve bu yüzden geminin yakılmasını kararlaştırmışlardı.

Mürettebat kaderine gelince; aracılar vasıtasıyla Trablusgarp paşasının,
esirleri yarım milyon dolar gibi bir nakit para karşılığında serbest
bırakmak konusunda yumuşadığı öğrenilmişti.

Berberi sahili korsanları yüzyıllardır Avrupa’nın tüm sahillerini yağmalamış, İrlanda ve İzlanda’ya kadar uzanıp her yeri yakıp yıkmışlardı.

Bütün şehirleri talan ettikleri yetmezmiş gibi, masum insanları esir alarak Kuzey Afrika’ya götürmüş, gemilerde kürek mahkumu olarak kullanarak ve çeşitli işlerde çalıştırarak çürümelerine neden olmuş, güzel kadınlarıysa çeşitli hanların haremlerine cariye olarak vermişlerdi.

Varlıklı esirlere arkadaşları ve aileleri tarafından ödenecek fidye parasıyla serbest kalma şansı tanınırken, fakirler hayat boyu kahır çekip ağır işlerde çalıştırılmıştı.

Denizcilik alanında büyük güce sahip İngiltere, İspanya, Fransa ve Hollanda gibi ülkeler, ticari filolarını korsan saldırılarından korumak adına Berberi sahilinin önde gelen üç şehri Tanca, Tunus ve Trablusgarp’a aşırı miktarlarda haraç ödemişlerdi.

Bağımsızlığını kazanana dek İngiliz bayrağı altında söz konusu korumadan faydalanan ve henüz toy bir devlet olan Amerika Birleşik Devletleri ise hükümdarlara haraç olarak vergi gelirlerinin yaklaşık onda birini vermiştir.

Ancak bu durum Thomas Jefferson’ın üçüncü başkan olarak göreve gelmesiyle değişmiş ve Jefferson uygulamanın derhal sona erdirileceği vaadinde bulunmuştu.