Kürk Mantolu Madonna PDF İndir

tarafından
896
Kürk Mantolu Madonna PDF İndir

Sabahattin Ali’nin en önemli eseri olarak kabul gören Kürk Mantolu Madonna’nın üzerindeki ilgi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Bu büyük ilgi, hem romanın sıra dışı aşk hikayesini konu almasından hem de yazarın benzersiz üslubundan kaynaklanmaktadır. Türk Edebiyatı’nda okunması gereken kitaplar arasında bulunan Kürk Mantolu Madonna, halen daha çok satanlar listelerindeki yerini korumaya devam etmektedir. Kürk Mantolu Madonna romanı, içerik ve üslubun yanı sıra kurgu ve bütünlük açısından yazarın en başarılı eseri olarak kabul edilmektedir.

1943 yılında yayımlanmış olan bu eserin 2 aylık bir süreçte, Hakikat gazetesinde, 1940 ile 1941 yılları arasında 48 bölüm olarak tefrika edildiği bilinmektedir. Eser gazetede yayınlandığı dönemlerde “Büyük Hikaye” adı altında yayımlanmıştır. Sabahattin Ali’nin askerde subay olarak görev yaparken kaleme aldığı bu yapıtta iki aşık arasındaki hikayenin nasıl başladığının yanı sıra dönemin koşulları da anlatılmakta ve hiciv örnekleri bulunmaktadır. Romanda bulunan hiciv örnekleri ve Sebahattin Ali’nin siyasi kimliği nedeniyle bu eser yıllarca yasaklı olarak kalmıştır. Yasağın kalkmasıyla birlikte popülaritesi gittikçe artmış ve günümüzdeki bilinirliğe ulaşmıştır.

Kürk Mantolu Madonna PDF full indir olarak kitabın tamamını güvenilir bir şekilde indirip okuyabileceksiniz.

Kürk Mantolu Madonna Konusu

Sabahattin Ali’nin romanlarında sık kullandığı konulardan insan, aşk, sevgi ve yalnızlık Kürk Mantolu Madonna eserinde de detaylı olarak işlenen temalardandır. Bunların yanında bireyin topluma ve kendine karşı yabancılaşması ana karakterlerden biri olan Raif Efendi aracılığıyla aktarılmıştır. Raif Efendi, bu konuların yanı sıra, mizacına mağlup olan birinin bunu sanatı, aşkı ve edebiyatı tutkuya dönüştürmek için nasıl kullanılması gerektiğini de gözler önüne sermektedir. Romanda, tek bir anının nasıl hayatın gidişatını tamamen değiştirebileceği de çarpıcı olarak okuyucuya aktarılmaya çalışılmaktadır.

Kürk MANTOLU Madonna Yapı Kredi Yayınlarından çıkmıştır.

Kürk Mantolu Madonna Eserindeki Karakterler

Kürk Mantolu Madonna adlı eserin ilk kısımlarında Raif Efendi ile Rasim karakterlerinin yanı sıra Raif Efendi’nin karısı Mihriye Hanım, Rasim’e iş vermesiyle bilinen Hamdi Bey, Raif Efendi ile Mihriye Hanım’ın kızları Nurten ve Necla, Mihriye Hanım’ın kardeşi Ferhunde Hanım ve onun eşi Nurettin yer almaktadır. Hikayenin asıl olarak başladığı yerde, yani ikinci kısımda ise Marie Puder ve Raif Efendi anlatılmaktadır. Kitapta detaylı olarak işlenen ve önemli görülen karakterler Rasim, Maria Puder ve Raif Efendi’dir.

Kürk Mantolu Madonna Özeti                       

Esere Rasim’in işsiz kalması anlatılarak başlanmaktadır. Rasim’in birçok yere iş için başvurması ama bir türlü olumlu yanıt alamamasına değinilmektedir. Rasim’in eski arkadaşlarından biri olan Hamdi Bey, onun iş çıkıntısını çözüp bir işe girmesini ve Raif Efendi ile aynı odayı paylaşmasını sağlamaktadır. Rasim, Raif Efendi’nin sessizliğini kırıp arkadaş olmaya çalışsa da bunu başaramamaktadır. Raif Efendi’nin hasta olması ve öleceğini düşünüp Rasim’den eşyalarını istemesiyle birlikte Rasim’in çok merak ettiği ama bir türlü içinde yazanları öğrenemediği siyah kaplı defteri okuma şansı doğmaktadır. Asıl hikaye Rasim’in bu defteri okumasıyla başlamaktadır.

Romanın ikinci bölümünde Raif Efendi’nin Maria Puder ile olan hikayesinin nasıl başladığı ve bittiği anlatılmaktadır. Raif Efendi’nin babası onun Almanya’ya gidip sabun üretimiyle alakalı her şeyi öğrenmesini istemiştir. Raif Efendi de bu fırsatı kaçırmamış ve bir pansiyona yerleşerek Almanya’da işe başlamıştır. Bir süre sonra fabrikaya daha az gitmeye başlayan Raif Efendi, Almanya’nın farklı yerlerini gezmeye başlamıştır. Bu gezilerden biri sırasında sergiye gitmiştir ve orada hayatını değiştirecek bir tablo görmüştür. Sürekli bu tabloyu görmeye gelen Raif Efendi, eserin sahibi olan Maria Puder’in dikkatini çekmiştir. Sonrasında bir gece kulübünde tanışmışlar ve arkadaş olmuşlardır. Sürekli birlikte gezip dolaşmaya başlayan ikiliden Maria Puder sonunda aşık olduğunu itiraf etmiştir. Ancak Raif’in babasının öldüğü haberi geldiği için Havran’a, işlerinin başına, sessiz hayatına dönmesi gerekmiştir. Kürk Mantolu Madonna pdf indir üzerinden romanın devamına ulaşabilirsiniz.

PDF TIKLA İNDİR
EPUB TIKLA İNDİR