Matt Haig – İnsanlar PDF İndir

tarafından
403
Matt Haig – İnsanlar PDF İndir

Matt Haig – İnsanlar PDF İndir kitabı 2015 yılında basılmıştır.Kitap toplam olarak 326 sayfadan oluşmaktadır.Kitap edebiyat, roman, bilim kurgu ve fantastik kategorilerine girmektedir.Kitabın yazarı ise Matt Haig´dir.

İnsanlar Özet

Matt Haig – İnsanlar PDF İndir özet, Bu satırları okuyanlarınızın büyük çoğunluğunun insanların bir mitten ibaret olduğuna inandığını biliyorum, ama ben size onların gerçekten var olduklarını bildirmek üzere buradayım.

Bilmeyenler için söyleyeyim, insan dediğimiz şey orta zekalı ve iki ayaklı bir yaşam formu; evrenin çok ıssız bir köşesinde yer alan küçük ve sulu bir gezegende, büyük ölçüde yanılsamalarla dolu bir varoluş sürdürüyor.

Bu varlıklardan daha önce de haberi olanlar ve beni onların gezegenine gönderenler için de şunu ekleyeyim: İnsanlar pek çok bakımdan tahmin ettiğiniz kadar tuhaflar. Ayrıca ilk bakışta fiziksel özellikleri karşısında dehşete kapılabileceğiniz de doğru.

Sadece yüzlerinde bile bir sürü korkunç gariplik var: yüzün merkezinde duran yumru şeklindeki burun, ince derili dudaklar, “kulak” dedikleri alabildiğine ilkel harici işitme organı, minik gözler ve akıl sır erdirilmesi imkansız anlamsızlıktaki kaşlar.

Zihinsel olarak hepsini sindirmek ve kabul etmek uzun zaman alıyor. Alışkanlık ve adetlerinde de ilk başta epey kafa karıştıran muammalar var. Konuştukları konularla konuşmak istedikleri konular nadiren kesişiyor.

Bedenlerinden utanmalarına ve kıyafet kurallarına gelince, bunları ucundan kıyısından anlamaya başlayabilmeniz için doksan yedi kitap yazıp her şeyi uzun uzun anlatmam gerekir. 

Tabii ya, Kendilerini Mutlu Etmek İçin Yaptıkları Ama Aslında Hayatı Onlara Zehir Eden Şeyler’i de unutmayalım. Sonu gelmeyen bir liste bu.

Alışveriş yapmak, televizyon izlemek, daha iyi bir iş bulmak, daha büyük bir ev almak, yarı otobiyografik romanlar yazmak, yavrularını eğitmek, derilerini birazcık daha az yaşlı göstermek ve bütün bunların bir anlamı olabileceğine inanmaya yönelik üstü kapalı bir umut beslemek listedeki kalemlerden bazıları.

Evet, hepsi acı verici ölçüde komik. Ama Dünya’dayken insan şiirlerini de keşfettim. Şairlerden biri, hem de en iyisi (Emily Dickinson) şöyle demiş: “Olasılıkta yaşıyorum.”

Biz de biraz alttan alıp aynısını yapalım. Zihinlerimizdeki duvarları bir süreliğine yıkalım, çünkü okumak üzere olduğunuz şeyi anlamak için sahip olabileceğiniz her türlü önyargıyı bir kenara bırakmanız gerekiyor.

Ve şunu düşünelim: Ya insan yaşamının gerçekten bir anlamı varsa? Ya -bir anlığına bunun mümkün olabileceğini düşünün.

Dünya’daki yaşam sadece korkulası ve gülünesi değil, aynı zamanda kutsanası bir şeyse? Ya öyleyse? Bazılarınız benim yaptığım şeyi biliyor olabilir, ama sebebini hiçbiriniz bilmiyorsunuz.

Bu belge, bu rehber, bu hikaye -nasıl isterseniz öyle deyin- her şeyi açıklayacak. Sizden bu kitabı önyargılı olmadan okumanızı ve insan yaşamının gerçek değerini kendi adınıza biçmenizi rica ediyorum. Huzur sizinle olsun.