Nah Kalkınırız PDF İndir

tarafından
127
Nah Kalkınırız PDF İndir

Nah Kalkınırız

Aziz Nesin yalnızca Türk edebiyatına değil insanlığa ve geleceğe hizmet etmiş yazar ve aydınlardan biridir.  Yıllar önce yazdığı eserleri bugün hala güncelliğini koruyan bir yazardır.  ‘’Nah Kalkınırız’’ eserinde Aziz Nesin yine kara mizah ile ince espriler yapmaktadır.

Kitabın Konusu

1988 yılında kaleme aldığı ‘’Nah Kalkınırız’’ kitabı 20 öyküden oluşmaktadır. Yayınlandığı yıldan itibaren 100.000 baskı yapmış bir eserdir. Her yazdığı eserde toplumsal sorunları anlatan Aziz Nesin bu kitabında da çok güzel dersler vermiştir.   Aziz Nesin’in bütün kitaplarında bulunan ortak tarz,  esprili bir dil,  kara mizah,  toplumsal olayları ve Türk insanının çok iyi gözlemlenmesi yatar.  Öykülerden oluşturduğu eserleri büyük bir ilgiyle okunmaktadır.  ‘’Nah Kalkınırız’’ öyküsü de bunlardan biridir. Aziz Nesin’in sürekli sorgulayan yanını bütün öykülerinde görmek mümkündür.  ‘’Nah Kalkınırız’’ kitabında bazı sözcükleri söylemenin ayıp bazılarının ise yabancı dilde söylemesinin ayıp olmadığını sorgulamış yazar.  Büyük adam ya da büyük insan benzetmesinin ‘’taşaklı’’ adamla tabir edilmesi,  don demenin ayıp olduğu ama külot dersek kibarlaştırıldığı gibi çelişkileri sorgular.  İnsanların var olan gerçeği daha kibar söyleme çabası,  neden olduğu gibi değil de kendini iyi biriymiş gibi gösterme çabası içinde olduğunu düşünen yazarlardan biridir.  Bütün eserlerini genellikle kara mizah kullanarak yazan yazar toplumsal sorunları yine mizahi bir dille anlatır.  Toplumun bozukluklarını,  eleştirirken bunu büyük bir incelikle yapar.

Gülmece Edebiyatının Ustası Gülmece edebiyatı denildiğinde akla gelen yazarlardan biri Aziz Nesin’dir.  ‘’Nah Kalkınırız’’ öyküsü genellikle bir yelpaze içinde anlatılır.  İnsanların durumlarını toplumsal ilişkileri o kadar incelikle anlatır ki,  okuyanı hem güldürür hem anlamaya yöneltir,   hem de ciddi ciddi düşündüren yazarlardan biridir. Öykülerini her yaşta kişilerin okuyabileceği bir dille anlatır.  Genellikle anlattığı öyküleri büyüklere göre masallar biçimindedir.  ‘’Nah Kalkınırız’’ öyküsünde ise geleneksel toplumda insanların güçlü oluşlarını,  önde oluşlarını mizahi bir dille anlatmıştır.  Kitaptaki bütün öyküleri keyifle okuyabileceğiniz tam bir Aziz Nesin klasiği. ‘’Nah kalkınırız’’ kitabında insanların yiğitlikleriyle övünmesi ve her bir yiğitlik ölçüsünün farklı söyleniş biçimini yine olağanüstü mizah anlayışıyla yazmıştır.

PDF KİTAP İNDİR