No ve Ben PDF İndir

tarafından
90
No ve Ben PDF İndir

No Ve Ben

No ve ben Delphine Le Vigan’ın sinemaya uyarlanmış ve ödüllü edebiyat eserlerinden biridir. Eser 2008 yılında, satış rekorları kırmış ve kitapçılar ödülünü kazanmıştır.  Ayrıca eserin özelliklerinden biri hem çocuk yaşta kişilerin hem de büyüklerin keyifle okuyacağı bir roman olmasıdır.  Aynı zamanda romanın, hem çocuklar açısından hem de ebeveynler açısından eğitici bir yanı vardır.  Romanın diğer bir özelliği ise 26 farklı dile çevrilmiş, ender edebiyat eserinden biri olmasıdır.  Bunun yanı sıra sinemaya uyarlanmış ve sinemada da çok beğenilen filmler arasında yer almıştır.

Kitabın Konusu
Louadındahenüz 13 yaşında olan üstün zekâlı çocuğun sıra dışı hayatını anlatan okuyucuyu saran bir eser.  Lou adındaki bu çocuk üstün zekâlı olmasına rağmen aynı zamanda sorunları olan bir ergen.  Son derece içine kapanık, çekingen,  çok başarılı bir o kadar da hassas çocuklardan biridir. Küçük kardeşini kaybetmiş olmanın üzüntüsü kendi başına yaşarken, anne babasının çocuklarını kaybetmiş olmalarının üzüntüsünü de yaşamaktadır. Çünkü anne ve baba derin üzüntü karşısında depresyona girmiştir.  Gerek kendi üzüntüsü gerekse ailesinin üzüntüsü dramatik bir dille anlatılmıştır.  Arkadaşları Lou’ya lakap takmış ve o’na beyin demektedirler.  Ancak başka arkadaşlarından biri olan Lucas ise onu Pepite diye çağırır.  Pepitenin anlamı ise saf altın parçası anlamına gelmektedir. Öğretmen bir gün Lou’ya bir ödev verir.  

Öğretmenin verdiği ödev bir araştırma ve inceleme ödevidir. Bu ödev ile araştırmaya başlayan sıra dışı Lou fakir,  evi olmayan bir kızla röportaj yapmasını gerektiren bir ödevdir.  Bunun için ciddi bir çalışmaya girişir.  Fakat Lou onu tanıdıktan sonra tek başına röportaj yapmasının ödevi için yeterli ödevin, tamamen dışına çıkarak, bir kurtarıcı rolü üstlenir. Kızın evsiz oluşu, kimsesiz oluşu onu oldukça üzer. Kendi kafasıyla kızı bulunduğu kötü durumdan kurtarmaya karar verir.  Ama tabi bu yaşta bu kadar büyük bir işe kalkışmak,  onun çok üzerinde ve o’nu aşan bir iştir.  Fakat bir kere bu işe girmiş ve geri dönmeyi hiç düşünmemektedir.

Maceraperest Lou Kurtarıcı rolüne soyunan Lou kendisini nelerin beklediğinden habersizdir. Geniş bir okuyucu kitlesine sahip bu eseri elinizden bırakamayacaksınız.

PDF KİTAP İNDİR