Piyango Bileti PDF İndir

tarafından
68
Piyango Bileti PDF İndir

Piyango Bileti PDF İndir kitabını aşağıda ki link üzerinden ücretsiz olarak indirip okuyabilirsiniz.

Piyango Bileti Kitabından Kesitler

Piyango Bileti PDF İndir, Dal, yalnızca birkaç evden ibaret. Evlerin bir kısmı yoldan çok patikayı andıran bir sokak boyunca dizilmiş; ötekiler, bitişikteki dağın şişkin yamaçlarına dağılmış. Yüzlerini dar Vestfjorddal Vadisi’ne, sırtlarını kuzey tepelerine çevirmişler. Onların tabanında Maan nehri akıyor.

Bu yapıların bütünü yalnızca bir tarım işletmecisinin mülkiyetinde olsa ya da bir çiftçiye kiralansa, ülkenin en işlek köylerinden biri oluşurdu. Gelgelelim, bir kasaba meydana getirmeseler de küçük bir köy
sayılırlar. 1855’te yapılan küçük kilise bütünüyle ahşap. Kilisenin mihrap bölümüne vitraylı iki küçük pencere açılmış.

Çok uzak sayılmayan bir yerden, ağaç kümesinin arasından, dört köşeli çan
kulesi yükseliyor. Nehire dökülen derelerin üstüne, şuraya buraya birkaç küçük köprü uzatılmış.Bunların doğranma biçimleri baklava şeklindedir ve yosun taşları ile doğranmışlardır. Daha ötede, bir iki ilkel bıçkı atölyesinin gıcırdamaları işitiliyor.

Sel suyuyla çalışan bir tekerlek bıçkıyı hareket ettiriyor; bir tekerlek de kalın keresteyi kımıldatıyor. Yakın mesafeden bakıldığında, küçük kilise,
bıçkı atölyeleri, evler, kulübeler; her şey, ılık ve buğulu bir yeşillik içine gömülmüş gibi görünüyor.Aynı yeşillik çamlarda koyulaşıyor, kaymağaçlarında maviye çalan yeşile dönüyor.

Tek tek ya da birbirleriyle sırdaşık bir biçimde olan ağaçlar, Maan’ın yılankavi yamaçlarından Telemark’ın yüksek dağ tepelerine kadar bu
yeşilliği taşıyor. Dal köyü sakinleri sadece evleriyle değil, hoş ve güzel görünümlü insanları ilede meşhurdur. Bazı evlerin dış cepheleri sevecen renklere -açık yeşil ya da açık pembe-, bazıları canlı ve çarpıcı renklere -parlaksarı ya da kan kırmızı- bürünmüş.

Çatılar kaymağacı kabuğuyla örtülü; üzerileri yeşilimtrak çimle
kaplanmış. Sonbaharda biçilen çimler kendine özgü çiçeklerle süslü… Bütün bunlar çok güzel ve dünyanın en sevimli ülkesine ait. Sözün kısası, Dal, Telemark’m içinde, Telemark Norveç’te ve Norveç, dağların alt kısımlarında olan deniz köşelerinde, denizin homurdandığı gibi bir yerdir.

Telemark, kocaman boynuzlu olan imriğin takip eden Norveçin bır yeridir. Batsberg iline bağlı olan bu ilçenin İsviçre gibi dağları ve buzulları var; ama
İsviçre değil. Kuzey Amerika gibi görkemli çağlayanları var; ama Amerika değil. Boyalı evleri ve insan kalabalığıyla ilginç görünümleri var.

Bu insanlar, bazı Hollanda kasabalarındaki gibi başka bir çağın giysilerini taşıyorlar; ama burası Hollanda değil. Telemark bunlardan çok farklı; barındırdığı doğal güzellikler bakımından yeryüzünde belki bir benzeri yok. Bu satırların sahibi Telemark’ı gezmekten büyük zevk duydu.

Her menzilde değiştirilen atlarla -tabi eğer bulunabilirse- kariol üzerinde Telemark’ı baştan uca katetti. Oradan sevinç dolu, şiirsel izlenimler getirdi. Bunlar anılarında öyle canlı kaldı ki bu sade anlatının içine de işledi.