Edebiyat PDF Kitap İndir,  Roman PDF İndir

Tanrı Çocuğu Korusun pdf indir

Afro-Amerikan edebiyatına yaptığı katkılar nedeniyle defalarca ödüllendirilmiş Toni Morrison, son kitabı Tanrı Çocuğu Korusun’da eritme potası ve çok kültürlülük gibi asimilasyon politikalarıyla Amerikanlaştırılmış yeni siyahi kuşağın psikolojisini irdeliyor.

İnsanın hikayesine çocukluğun ne şekilde yön verdiğini ve travmaların bazen onulmaz yaralara dönüşürken, bazen de kişi için nasıl sıçrama tahtası olabildiğini mercek altına alıyor.

Başarılı, öz güvenli ve yalnızca beyaz giyinerek teninin rengini özellikle öne çıkaran siyahi genç bir kadının yaşadığı ayrılık, geçmişindeki sevgiden yoksunluk ve kalp kırıklığıyla yüzleşmesine neden olurken, bir varoluş buhranına kapılarak aşkın peşinde gerçek benliğinin izini sürmesine yol açıyor.

Sevilen, En Mavi Göz ve Merhamet gibi etkileyici romanların yazarı Toni Morrison’dan, çocukluktan yetişkinliğe giden yolda sevgi, aile, başarı, arkadaşlık ve güven gibi hatırı sayılır konuları ele alan incelikli bir anlatı…
“Bir çocuğa ne yaptığınız önemlidir.”

Tanrı Çocuğu Korusun özeti

Annesi bile kızını boğmak isteyecek kadar renginden utanıyor… Ve bir çocuk düşünün annesinin sevgisini hak etmek için bir kadının yıllarını dahi elinden çalabilecek bir kız ve o kız çocukken yaşadığı tüm zorluklara rağmen dimdik ayakta durup kendisini sevmeyi, sevdirmeyi becerebilen bir kadın haline gelir. Lula Ann hatalarına rağmen gurur duyulacak bir kadın.

Ancak kitabın en etkileyici karakteri şüphesiz Rain adındaki küçük kız. Yaşadığı onca iğrenç olayı gülümseyerek anlatması… İnsanın içine oturuyor ve boğazını düğüm düğüm ediyor. Böyle çocukların var olduğunu bilmek, tecavüzlere, zorbalıklara göğüs gerdiklerini bilmek… Keşke bütün çocuklar mutlu büyüse.

. “Bir çocuk. Yeni bir hayat. Kötülüklerden, hastalıklardan uzak, kaçırılmayan, dayak yemeyen, tecavüze uğramayan, ırkçılıktan, aşağılanmaktan korunan,incitilme yen, kendinden nefret etmeye itilmeyen, terk edilmeyen bir çocuk. Hatasız büyüyen. İyilikle. Öfkesiz. ” Tanrı Çocuğu Korusun.

Hayatı ırkçılıkla mücadele ile geçmiş kadın bir yazarın kitabı bu. Kitaplarını biraz araştırdığımızda genel itibariyle bu eksende olduğunu görüyoruz fakat bu kitabında sadece derisi siyah olan bir kızın yaşadıklarını değil, istismara uğrayan çocukları da konu almış.

Tanrı Çocuğu Korusun pdf indir

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir