Terörizm Efsanesi pdf indir


Terörizm Efsanesi pdf indir

Terörizm konusundaki incelemelerde tutulacak iki yol var. Bu yollardan birinde neyin terörizm olduğu belirlenerek işe başlanır. Sonra terör örnekleri araştırılıp çareler bulunmaya çalışılır. Bu doğru olan yaklaşımdır. Yollardan diğerinde, terörizm sorumlusunun resmen belirlenmiş bir düşman olduğu savından hareket edilir. Sonra, terör eylemleri bu düşmana yüklendiği vakit teröristçe diye nitelenir; değilse, bu eylemler görmezden gelinmeli, “misilleme” ya da “öz savun” diye adlandırılmalıdır. Bu da propagandacı yaklaşımıdır.

Terörizm Efsanesi özeti

Propagandacı yaklaşım, genel olarak hükümetlerce, bir de totaliter devletlerdeki hükumet aygıtlarınca benimsenir. Terörizm Efsanesi bu yaklaşımı, devlet güdümlü uluslararası terörizmi ele alıp irdeleyen önemli bir çalışma.

Terörizmin incelenmesinde tutulacak iki yol vardır. Konuyu ciddiye alan doğru bir yaklaşım ya da terörizm kavramının bir güç dizgesinin hizmetinde kullanılacak bir silah olduğunu kurgulayan propagandacı bir yaklaşım. Her ikisinde de nasıl yol alınacağı bellidir. Doğru yaklaşım yolunu tutarsak, neyin terörizm olduğunu belirlemekle işe koyuluruz. Sonra görüngünün ör­neklerini ciddiysek belli başlıları üzerinde yoğunlaşarak araştırır, nedenler, çareler saptamaya çalışırız. Propagandacı yaklaşımsa farklı bir yol buyurur. Terörizmin sorumlusunun resmen belirlenmiş belli bir düşman olduğu savından yola çıkarız.

Sonra terörist eylemleri, ancak bu eylemlerin (kabul edilebilir olsun ya da olmasın) istenen kaynağa yüklenebildiği durumlarda, “terörist” diye nitel eriz; yoksa bunlar görmezden gelinmeli,örtbas edilmeli ya da “misilleme”, “öz savunu” diye adlandırılmalıdır.

Propagandacı yaklaşımın genel olarak hükümetlerce, bir de totaliter devletlerdeki hükümet aygıtlarınca benimsenmesi pek şaşırtıcı değil.  Asıl ilgi çekici olanı, en ince ayrıntısına dek belgelendiği gibi, aynı durum un Batılı sanayi demokrasilerindeki iletişim araçları ile bilim çevreleri için de büyük oranda geçerli olmasıdır.

1 “Kabul etmeliyiz ki” diye belirtiyor Michael Stohl, “uylaşım gereği bunun yalnızca uylaşma dayalı olduğu vurgu­lanmalıdır büyük güçlerin zor kullanımı ile zor kullanma tehdidi bir terörizm biçimi diye değil, olağanlıkla baskıcı bir diplomasi diye betimlenir”, oysa bu genelde, “büyük güçler de söz konusu taktiğin tıpkısını gütmeseydi terörist em eller diye betimlenecek bir doğrultuda şiddet tehdidini, çokça da kullanımını”içerir.

2 Buna tek bir özelliğin eklenmesi gerek: “Büyük güçler”sözü, yanında yer alınan devletlerle sınırlı olmalıdır; sorgulanan bu Batılı uylaşımlarda Sovyetler Birliği böyle bir retorik yeterliğe layık görülmediği gibi, en sudan kanıtlarla suçlanıp mahkum edilir.

Terörizm Efsanesi pdf indir

 

 


Terörizm Efsanesi pdf indir Yandex

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?