Yaşama Sanatı PDF İndir

tarafından
93
Yaşama Sanatı PDF İndir

Yaşama Sanatı PDF İndir 1999 yılında basılmıştır.Kitap toplam olarak 176 sayfadan oluşmaktadır.Kitabın yazarı ise Crispin Sartwell´dir.

Crispin Sartwell Kimdir

Yaşama Sanatı PDF İndir, Obscenity, Anarchy, Reality (Edepsiz/ik, Anarşi ve Gerçeklik) adlı çalışması ulaştığı çevrede övgüyle karşılanan Sartwell; Alabama Üniversitesi’nde yardımcı profesör olarak çalışmaktadır.

Northem Arizona Üniversitesi’nden Alison Leigh Brown kitabı,”Bu kitap, inanılmaz ölçüde dürüst. Sartwell, kitapta anlattığı yönelimleri ve davranışları hakkında hiçbir şeyden korkmamış ve çekinmemiştir.Kendi dürüstlüğünün altını çizmeksizin ve herhangi bir konum almaksızın başarmış. Gerçekliğin karşı-yorumunu şok edici ve ilginç buldum.

Neredeyse her sayfasında katılmadığım bir düşünce olmasına karşın, kitabı sevdim. Bence, bu durum her zaman bir kitabın okunmaya değer olduğuna işaret eder. Kitabı iki oturuşta okudum; bu ikisi arasında da aklım hep ondaydı. Sanki irademin dışında gerçekleşen bir şeydi bu!” diye değerlendirmişti.

Daha sonra yayımladığı The Arı of Living-Aesthetics of the Ordinary in World Spiritual Traditions (Yaşama Sanatı-Dünya Tinsel Geleneklerinde Gündelik Hayatın Estetiği) adlı çalışması da aynı çevre tarafından çok beğenildi. Tennessee Üniversitesi’nden Renee Lorraine ise elinizdeki kitap hakkında şunlan söylüyor:

“Estetik, geleneksel olarak, yararsız olmakla ün salmıştır; sanat
gibi, estetik de kendi arasında sosyete tayfanın kullandığı bir ürün olarak kullanılmaktadır.Oysa Sartwell, sanatın ve estetiğin yalnız entelektüeller ve seçkinler için değil herkes için yaşamsal nitelikte olduğunu ve gündelik hayatla ilişkili olduğunu gösteriyor.

Kitap, kadınların, azınlıkların ve dünya geleneklerinin deneyimlerine özenle yaklaşıyor, ancak bunu yaparken ‘politik olarak doğruculuk’a körü körüne bağlılığı aşmış görünüyor; bu nedenle tavsiye ederim.” Sartwell kendisini şu sözcüklerle aniatmayı yeğlemektedir: “Hayatımın gerçekliğini bir öğretmenden öğrendim..

Oturup o öğretmeni dinlemek zorundaydım: Benim öğretmenim alkol ve uyuşturucu bağımlısıydı. İşe on dördümde marihuana içerek başladım, on beş yıl boyunca her gün içtim. Kokain, LSD ve başka uyuşturucu
türleriyle tanıştım.

Babam henüz 49 yaşındayken bağımlılıkları yüzünden göçtü gitti. Erkek kardeşlerimden biri PCP bağlantılı bir cinayete kurban gitti, öteki kardeşim aşın dozdan öldü; üçüncü kardeşim de eroin aşkına yapılan bir silahlı soygun yüzünden beş yıl hapis yattı. Defalarca işimi kaybettim, arabam taklalar attı.